0541 243 34 33

Sosyal Medyada Biz}

Gebze Yüme Kursları İletişim
>>>Gebze Su Sporları<<<< 0 541 243 34 33
TÜMÜNÜ GÖR

Tüplü Dalış Eğitimi

scuba_diver

GEBZE OLİMPİK YÜZME HAVUZU TÜPLÜ DALIŞ EĞİTİMİ

Tüplü Dalışa Nasıl Başlarım?

Dalış Merkezimizin tecrübesi ve kalitesi tartışılmaz kişilerden oluşan eğitmen ve dalış lideri kadrosu kursiyerlerimizle birebir eğitim kalitesi sayesinde bilgi, beceri, doğru araç ve gereçlere, tecrübeye sahip dalıcılar yetiştirmesinin temelini oluşturmaktayız. Her bir dalış kursu maksimum 6 kişilk sınıflarda gerçekleşir. Tamamen kursiyerlerimizin boş zamanlarına odaklı kurs saatlerimiz sayesinde bilgi ve beceri aktarımının SSI ve CMAS eğitim standartlarının %100 gerçekleşmesi amaçlamaktayız.

 

Tüplü Dalışa Nasıl Başlanır?

En son ne zaman hayal kurdunuz? Peki, en son ne zaman kurduğunuz bir hayali gerçekleştirmek için çaba sarfettiniz? Sualtının  sessiz dünyası size sadece bir adım uzaklıkta. Huzur, macera, eğlence ve keyfi bir arada bulmak isterseniz size sualtının mükemmel dünyasını sunuyoruz. İstediğiniz zaman başlayacağınız tüplü dalış kursu ile bu dünyaya girebilirsiniz. Tüm dünyada kabul gören SSI ve CMAS kursları ile sizde bu sessiz dünyanın güzellikleri ile tanışabilirsiniz.

 

Sualtında olmak nasıl bir duygudur?

Sualtında olmak, özgür olma duygusudur. Suyun içinde uçma hissini yaşamaktır. Yerçekimsiz benzeri ortamda bulunmak ve 3 düzlemde hareket edebilmektir. Sualtında olmak, gezegenimizin sessiz dünyasını keşfetmektir.

 

Dalışa ne zaman başlayabilirim?

Dalış sporuna hemen bugün başlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, DAM Doğa Aktiviteleri Merkez’ine başvurmaktır. Kurslar sizin boş zamanlarına göre ayarlanmaktadır.

 

Dalış sporunu öğrenmek zor mudur?

Aslında bu sporu öğrenmek düşündüğünüzden çok daha kolaydır. Başlangıç kursları akademik bilgi, havuz/sığ su çalışmaları ve deniz dalışları olarak 2’ye ayrılmıştır. Kurs performans bazlı olup siz öğrendikçe ve becerilerinizi geliştirdikçe ilerleme esasına dayanmaktadır.

 

Sertifikalı dalıcı olmak ne kadar zaman alır?

Kurslar performans bazlı olduğu için süre tümüyle kursa katılan kişiye bağlıdır. Performans bazlı olması siz öğrendikçe ve becerilerinizi sergiledikçe kursun ilerlemesidir. Genel olarak, çoğu katılımcı kursu 1 veya 2 haftada bitirmektedir.

 

Kursa başlamanın yaşı kaçtır?

En az 14 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Sağlık koşulları izin verdiği sürece üst sınır yoktur.

 

Dalışa başlayabilmek için her hangi bir ön şart gerekiyor mu?

En az 14 yaşında olan ve dalışa engel sağlık sorunu olmayan herkes dalış sporuna başlayabilir.

 

Dalış kursu sınıflarımız kaç kişiliktir?

Sınıflarımız maksimum 6 kişiliktir.

 

Kurs yeriniz neresidir?

Kurslarımızı Gebze Olimpik Yüzme Havuzu Merkezindeki modern dershanemizde yapmaktayız.

 

Dalış sporunu yapmak için çok iyi bir yüzücü olmam gerekiyor mu?

Hayır. Yüzme biliyor olmanız ve kendinizi suda rahat hissetmeniz yeterli.

 

Dalış sporu pahallı mıdır?

Bütün hobilerde veya sporlarda olduğu gibi ilgi derecenize göre çok az veya fazla harcayabilirsiniz.

 

Dalışa başlamak için ne tür malzemelere ihtiyacım var?

Dalışa başlamak için ilk etapta sadece mayonuzu alıp gelebilirsiniz. Tecrübe kazandıktan sonra ve DAM Doğa Aktiviteleri Merkezi Satış departmanında mevcut dünya markalarını inceleyebilir ve denedikten sonra size uygun olan malzemeleri, dalış eğitmeninizden teknik bilgi alarak piyasa fiyatlarının çok altında taksitli veya sizin ödeme koşullarınız ile ücreti karşılığında satın alabilirsiniz.

 

Dalış malzemeleri çok ağır mı?

Suyun kaldırma kuvveti sayesinde dalış esnasında malzemelerin ağırlığını hissetmeyiz.

 

Dalış sporunda en fazla kaç metreye inilmektedir?

Sportif dalış limiti 30 metredir. Başlangıç kursunu (SSI veya CMAS) bitirmiş bir kişi max. 18 metreye inebilir.

 

Dalış tüpünün içine ne var, oksijen mi?

Hayır. Tüplerin içinde şu anda solumakta olduğunuz hava vardır.

 

Bir tüp ne kadar süre dayanmaktadır?

Bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Ne kadar derine dalış yapılırsa o kadar fazla hava harcanır. Ayrıca dalıcının tecrübesi ve dalış koşulları da bu süreyi etkiler.

 

Havuzda daldığım zaman kulaklarım acıyor. Tüplü dalış yaptığımda da acıyacak mı?

Kulaklarınızın acıması suyun basıncının kulak zarlarınıza etki yapmasındandır. Dalış kursunda kulaklarınızı ortam basıncına göre eşitlemeyi çok basit bir teknik ile öğreneceksiniz.

 

Tüplü dalış tehlikeli midir?

İstatistikler tüplü dalışın yüzmeden daha güvenli olduğunu göstermektedir. Fakat aynı araba kullanmak gibi öğrenilmesi gereken kurallar vardır. Kuralları izlediğiniz ve limitlerinize uyduğunuz sürece son derece güvenlidir.

 

Sualtında tehlikeli canlılar var mı?

Sualtı canlıları siz onları rahatsız etmediğiniz sürece size zarar vermezler.

 

Gözlük kullanıyorum. Ne yapabilirim?

Yumuşak lenslerinizi sualtında da kullanabilirsiniz. Ayrıca, maskenizin camlarını gözlük camınız gibi numaralı yapabilirsiniz. Bu konuda dalış merkezimiz size yardımcı olmaktadır.

 

Tüplü dalış kulağa hoş geliyor ama bana göre mi tam olarak emin değilim. Herhangi bir kursa yazılmadan deneme şansım var mı?

Elbette. SSI Try Scuba Diving veya TSSF Deneme Dalışı programı ile dalış eğitmenlerimizin kontrolünde sığ bir derinliğe deneme dalışı yapabilirsiniz. Ekipmanları ve bazı teknikleri tanıtan kısa bilgi aldıktan sonra hemen dalışınızı yapabilirsiniz.

 

Nerede dalabilirim?

Ülkemiz 3 tarafı denizlerle çevrili olduğu için bu konuda çok şanslıyız. Karadeniz ve Marmara’da kısmen, Ege ve Akdeniz’de ise bir çok yerde dalış yapmak imkanı vardır. Ayrıca, yurtdışında sualtı cenneti denebilecek bir çok dalış bölgesi vardır. Hem yurtiçi hem de yurtdışı gezileriniz için DAM Doğa Aktiviteleri Merkezi’ne katılarak eğitmen ve dalış liderlerimiz ile güvenli ve zevkli dalışlar yapabilirsiniz.

 

Kurs sonrası dalış aktivitelerine nasıl devam edebilirim?

Başlangıç kursunu bitirdikten sonra ileri kurslara devam edebilirsiniz. Bu konuda dalış okulumuz size yol gösterecektir.

 

Zıpkınla balık avlanıyor mu?

Tüplü dalış yaparken zıpkınla balık avlamak etik olarak doğru değildir. Ayrıca kanunlar da tüplü dalışta zıpkınla balık avlamayı yasaklamıştır.

 

Klostrofobim var. Dalabilir miyim?

Kendinizi rahat hissedip hissetmeyeceğinizi deneme dalışlarımıza katılarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca, sualtı düşünüldüğü gibi klostrofobik bir ortam değildir.

 

Dalış için yüksek fiziksel kondisyon gerekiyor mu?

Dalış yapmak için çok iyi bir yüzücü veya sporcu olmanıza gerek yoktur. Sağlık sorunu olmayan herkes dalış yapabilir.